ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Διαφήμιση
Home Αθλητισμός Ομαδικά 34ος προπονητής της Μπάγερν ο Γκουαρντιόλα
34ος προπονητής της Μπάγερν ο Γκουαρντιόλα Εκτύπωση E-mail
Προτάθηκε από τον/την nmystakidis   
Πέμπτη, 17 Ιανουαρίου 2013 09:33

34ος προπονητής της Μπάγερν ο Γκουαρντιόλα! Ο Πεπ Γκουαρντιόλα γίνεται o 34ος προπονητής (41ος προσμετρώντας τις διπλές θητείες), που κάθεται στον πάγκο της Μπάγερν.

Ο Ισπανός προπονητής διαδέχεται τον Γιουπ Χάινκες ο οποίος τερματίζει -όπως ανακοίνωσε- την προπονητική του καριέρα, μετρώντας τρεις θητείες (1987-91, 2009 & 2011-13) στον πάγκο της βαυαρικής ομάδας.

Στο παρελθόν έχουν αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Μπάγερν ουκ ολίγοι αξιόλογοι προπονητές, μεταξύ των οποίων ο Λούις Φαν Γκαλ, Γιούργκεν Κλίνσμαν, ο Ότμαρ Χίτσφελντ, ο Τζιοβάνι Τραπατόνι, ο Φραντς Μπεκενμπάουερ, ο Ότο Ρεχάγκελ κ.α.Γνωστοί από τις θητείες του στους πάγκους ελληνικών ομάδων είναι επίσης οι Τσικ Τσαϊκόφσκι (ΑΕΚ, Καλαμαριά), Γκιούλα Λόραντ (ΠΑΟΚ), Παλ Τσερνάι (ΠΑΟΚ), Ντίτμαρ Κράμερ (Άρης).Αναλυτικά η λίστα των προπονητών της Μπάγερν:

01/07/2013 - 30/06/2016 Πεπ Γκουαρντιόλα
01/07/2011 - 30/06/2013 Γιουπ Χάινκες
10/04/2011 - 30/06/2011 Άντριες Γιόνκερ
01/07/2009 - 09/04/2011 Λούις Φαν Γκαλ
28/04/2009 - 30/06/2009 Γιουπ Χάινκες
01/07/2008 - 27/04/2009 Γιούργκεν Κλίνσμαν
01/02/2007 - 30/06/2008 Ότμαρ Χίτσφελντ
01/07/2004 - 31/01/2007 Φέλιξ Μάγκατ
01/07/1998 - 30/06/2004 Ότμαρ Χίτσφελντ
01/07/1996 - 30/06/1998 Τζιοβάνι Τραπατόνι
29/04/1996 - 30/06/1996 Φραντς Μπεκενμπάουερ
01/07/1995 - 27/04/1996 Ότο Ρεχάγκελ
01/07/1994 - 30/06/1995 Τζιοβάνι Τραπατόνι
07/01/1994 - 30/06/1994 Φραντς Μπεκενμπάουερ
12/03/1992 - 27/12/1993 Έρικ Ρίμπεκ
09/10/1991 - 11/03/1992 Σόρεν Λέρμπι
01/07/1987 - 08/10/1991 Γιουπ Χάινκες
01/07/1983 - 30/06/1987 Ούντο Λάτεκ
17/05/1983 - 30/06/1983 Ρέινχαρντ Σάφτιγκ
12/12/1978 - 16/05/1983 Παλ Τσερνάι
02/12/1977 - 01/12/1978 Γκιούλα Λόραντ
16/01/1975 - 01/12/1977 Ντίτμαρ Κράμερ
14/03/1970 - 02/01/1975 Ούντο Λάτεκ
01/07/1968 - 13/03/1970 Μπράνκο Ζέμπετς
01/07/1963 - 30/06/1968 Τσικ Τσαϊκόφσκι
01/07/1961 - 30/06/1963 Χέλμουτ Σνέιντερ
01/07/1958 - 30/06/1961 Άντολφ Πάτεκ
01/07/1956 - 30/06/1958 Γουίλιμπαρντ Χαν
01/07/1955 - 30/06/1956 Χέρμπερτ Μολ
01/07/1954 - 30/06/1955 Γιάκομπ Στρέιτλε
01/07/1953 - 30/06/1954 Γκέοργκ Μπάγιερερ
01/07/1951 - 30/06/1953 Μαξ Σάφερ
01/07/1948 - 30/06/1950 Άλβιν Ρίμκε
01/07/1944 - 30/06/1945 Άλφρεντ Σάφερ
01/07/1937 - 30/06/1938 Χάινς Κόρνερ
01/07/1933 - 30/06/1934 Χανς Τάουτσερτ
01/07/1930 - 30/06/1932 Ρίτσαρντ Κον
01/07/1928 - 30/06/1930 Κάλμαν Κονράντ
01/07/1921 - 31/12/1921 Ίζιντορ Κούρσνερ
01/07/1919 - 31/03/1921 Βίλιαμ Τάουνλεϊ
01/12/1913 - 31/03/1914 Βίλιαμ Τάουνλεϊ

 

Πηγή: http://www.pamesports.gr/...

 

Δείτε ακόμα...

10 τίτλοι σε μια σεζόν για τον Τζόκοβιτς

10 τίτλοι σε μια σεζόν για τον Τζόκοβιτς! Μετά τη Μελβούρνη και το...

Περισσότερα...

100 γουρούνια πρόστιμο!

100 γουρούνια πρόστιμο!  Η ομάδα ράγκμπι της Σαμόα δεν τα πήγε πολύ...

Περισσότερα...

5 ποδοσφαιρικά...καλλιτεχνικά ταλέντα

5 ποδοσφαιρικά...καλλιτεχνικά ταλέντα! Είναι γνωστοί στο ευρύ...

Περισσότερα...

200.000 πλαστές μπάλες κατασχέθηκαν

200.000 πλαστές μπάλες κατασχέθηκαν! Μια...καραβιά πλαστές...

Περισσότερα...

22 χρόνια μετά το Χίλσμπορο..

22 χρόνια από την τραγωδία του "Χίλσμπορο" που σημάδεψε ανεξίτηλα...

Περισσότερα...

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Διαφήμιση