5 τακουνάκια που άφησαν εποχή! Εκτύπωση E-mail
Προτάθηκε από τον/την myst23
Παρασκευή, 29 Ιουλίου 2011 13:27

5 τακουνάκια που άφησαν εποχή! 5 διάσημα μαγικά τακουνάκια που αψήφησαν λογική, κανόνες & εντολές!

• Τζανφράνκο Τζόλα (Τσέλσι-Νόριτς, 2002) Στην προτελευταία σεζόν του στην αγγλική πρωτεύουσα (2002-2003) κόντρα στη Νόριτς για το Κύπελλο Αγγλίας, ο Ιταλός βιρτουόζος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και έστειλε τη μπάλα με ταχυδακτυλουργικό τρόπο στα δίχτυα. Αν και το γκολ είχε σημειωθεί σε μία περίοδο που είχε χάσει τη θέση του στην ενδεκάδα λόγω προσπάθειας ηλικιακής ανανέωσης του ρόστερ από τον Ρανιέρι, ο συμπατριώτης του δεν είχε κανέναν ενδοιασμό να το χαρακτηρίσει ''φανταστικό και μαγικό''.

• Αμαντίνο Μανσίνι (Ρόμα-Λάτσιο, 2003) Με το ρολόι να σημαδεύει το 81ο λεπτό και να μην υπάρχει σκορ στο ματς, ο Αντόνιο Κασάνο εκτέλεσε χαμηλά το φάουλ από τα δεξιά και ο Μανσίνι με αριστουργηματικό ανάποδο τακουκάνι που θα ζήλευαν και μέλη της Σελεσάο του 1970 έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό. Το συγκεκριμένο γκολ έχει μείνει στην ιστορία του Καμπιονάτο ως ''το τακουνάκι του Θεού''.

• Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς (Σουηδία-Ιταλία, 2004) Με τους Ιταλούς να έχουν ανοίξει το σκορ και να προηγούνται 1-0 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγοι θα στοιχημάτιζαν πως η ''σκουάντρα ατζούρα'' δεν θα ξεκινούσε με το δεξί την πρεμιέρα της στο Euro 2004, όμως ο ''Ίμπρα'' είχε διαφορετική άποψη.Μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα ιταλικά καρέ, ο νυν σταρ της Μίλαν έπιασε ένα θεαματικό ψηλοκρεμαστό τακουκάνι έχοντας εντελώς γυρισμένη την πλάτη προς την εστία, και αυτός φαίνεται πως ήταν ο μοναδικός τρόπος εκείνο το βράδυ για να νικηθεί ο Τζανλουίτζι Μπουφόν!

• Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς (Ίντερ-Μπολόνια, 2008) Θύμα του Σουηδού άσου είναι η Μπολόνια σε αγώνα πρωταθλήματος με το γκολ του κόντρα στους ''ροσομπλού'' να ψηφίζεται μετά από μερικούς μήνες ως το ''Γκολ της Σεζόν'' στη Serie A.Πως επιτεύχθηκε αυτό; Ο -πάλαι ποτέ δεινός στράικερ- Αντριάνο βρέθηκε από θέση έξω αριστερά και παρά την πίεση του Βαγγέλη Μόρα έβγαλε σέντρα στο ύψος του πρώτου δοκαριού, με τον Ιμπραχίμοβιτς να προλαβαίνει τον προσωπικό του αντίπαλο (πήγε με το κεφάλι να απομακρύνει) και χωρίς να κινηθεί σχεδόν καθόλου να στέλνει τη μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας με τη... φτέρνα!

• Αγουάνα Ντιάμπ (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα-Λίβανος, 2010) Το συγκεκριμένο γκολ με τακουνάκι έγγειται στη σφαίρα του... ανεξήγητου καθώς έχει σημειωθεί από την άσπρη βούλα! Δράστης ο Αγουάνα Ντιάμπ ο οποιός στην πρόσφατη φιλική αναμέτρηση Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα-Λίβανος (6-2) προέβη μία από τις πιο περίεργες και συνάμα αντισυναδελφικές ενέργειες, σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι με... όπισθεν κίνηση και τακουνάκι.Το ''κερασάκι στην τούρτα'' ήταν τα μηδενικά αντανακλασικά του γκολκίπερ της Λιβύης, ο οποίος παρά την όχι και τόσο καλή εκτέλεση παρακολούθησε μαρμαρωμένος τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του!

Δείτε ακόμα...

4η Χρυσή μπάλα για τον Μέσι

4η Χρυσή μπάλα για τον Μέσι! Ο Λέο Μέσι κέρδισε τη Χρυσή Μπάλα για...

Περισσότερα...

50 ομάδων οπαδοί στο δρόμο..μαζί!

50 ?????? ?????? ??? ?????..????! ??????? 4.000 ??????, 50 ???????????? ???????? ??? ??? 1?, ??? 2? ??? ??? 3?...

10 τίτλοι σε μια σεζόν για τον Τζόκοβιτς

10 τίτλοι σε μια σεζόν για τον Τζόκοβιτς! Μετά τη Μελβούρνη και το...

40 κύπελλα για την Μακάμπι

40 κύπελλα για την Μακάμπι! Το τέταρτο σερί κύπελλο και 40ο της...

18'' ανά καλπασμό διαθέτει ο Εφιπποτοξότης

18 δευτερόλεπτα περιθώριο έχει ο αθλητής της Έφιππης τοξοβολίας...