ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Διαφήμιση
Home Αθλητισμός Ομαδικά 10 στατιστικά στιγμιότυπα από το ματς Ισπανίας - Πορτογαλίας!
10 στατιστικά στιγμιότυπα από το ματς Ισπανίας - Πορτογαλίας! Εκτύπωση E-mail
Προτάθηκε από τον/την Mixalis
Τετάρτη, 30 Ιουνίου 2010 10:02

10 tips από το, για την πρόκριση στους 8 του Μουντιάλ, ματς Ισπανίας - Πορτογαλίας:

1) Ο Νταβίντ Βίγια σημείωσε το 200ό γκολ της Primera Division σε Μουντιάλ.  Επίσης, έφτασε τα 4 γκολ.

2) Η Πορτογαλία δεν είχε δεχθεί μέχρι χτες γκολ, μοναδική χώρα του Μουντιάλ 2010.

3) Από το 1986, η Ισπανία φτάνει στα προημιτελικά του Μουντιάλ κάθε 2ο τουρνουά: 1986 ναι, 1990 όχι, 1994 ναι, 1998 όχι, 2002 ναι, 2006 όχι, 2010 ναι.

4) Η τελευταία ήττα της Πορτογαλίας εντοπιζόταν πριν από σχεδόν δύο χρόνια (22 μήνες) από τη Δανία με 2-3.

5) Ο Ικερ Κασίγιας είναι αρχηγός της εθνικής Ισπανίας για 51η φορά, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Αντονι Θουμπιθαρέτα. Αρχηγός της Πορτογαλίας είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο, συμπαίκτης του Κασίγιας στη Ρεάλ Μαδρίτης. Μόλις 5 φορές στην ιστορία έχει επαναληφθεί κάτι τέτοιο στο Μουντιάλ.

6) Στις 29 Ιουνίου του 2008 η Ισπανία κατέκτησε το Euro 2008.

7) Ο διαιτητής του αγώνα, Εκτορ Μπαλντάσι, σε ηλικία 44 ετών, 5 μηνών και 24 ημερών, είναι ο γηραιότερος διαιτητής του τουρνουά.

8) Η Ισπανία έχει αντιμετωπίσει 33 φορές στην ιστορία της την Πορτογαλία. Οι Ισπανοί μετρούν 16 νίκες, 12 ισοπαλίες και 5 ήττες. Μόλις για 3η φορά στα τελευταία 8 παιχνίδια των 2 χωρών υπήρξε νικητής. Η Πορτογαλία ηττήθηκε μόλις για 2η φορά σε παιχνίδι της κόντρα στην Ισπανία τα τελευταία 50 χρόνια.

9) Οι 11 ποδοσφαιριστές του βασικού σχήματος της Ισπανίας έχουν αγωνιστεί συνολικά σε 694 παιχνίδια, επίδοση ρεκόρ στην 90χρονη ιστορία των φούριας ρόχας.

10) Το σουτ του Ντάνι στο 88ο λεπτό ήταν το 1ο της Πορτογαλίας με κατεύθυνση την αντίπαλη εστία στο 2ο ημίχρονο.