Home Αθλητισμός Ομαδικά 2 πέναλτυ... σε 2 λεπτά!!!
2 πέναλτυ... σε 2 λεπτά!!! Εκτύπωση E-mail
Προτάθηκε από τον/την nmystakidis
Δευτέρα, 22 Αυγούστου 2011 14:41

2 πέναλτυ... σε 2 λεπτά!!!Ο γκολκίπερ της Μπάρνσλεϋ, Λουκ Στιλ, φαίνεται ότι προπονείται με τις... ώρες στις αποκρούσεις πέναλτυ!

Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί το εκπληκτικό του επίτευγμα στον εκτός έδρας αγώνα του περασμένου Σαββάτου με τη Ρέντινγκ για το πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ: ο Άγγλος πορτιέρο απέκρουσε δύο πέναλτυ σε διάστημα... ισάριθμων λεπτών!!!

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, λοιπόν, η γηπεδούχος κέρδισε την «εσχάτη των ποινών», την οποία ανέλαβε να εκτελέσει ο Ίαν Χαρτ, όμως ο Στιλ «νίκησε» το διεθνή Ιρλανδό αποκρούοντας στην αριστερή του γωνία!

Ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα, η Ρέντινγκ κέρδισε νέο πέναλτυ! Αυτή τη φορά, «εκτελεστής» ήταν ο Νόελ Χαντ, ο οποίος όμως είδε το γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να τινάζεται σαν... αίλουρος στην αριστερή του γωνία και να κρατά ανέπαφη την εστία του!

Ο διαιτητής, πάντως, καταλόγισε και τρίτο (!) πέναλτυ υπέρ της Ρέντινγκ στο 74'. Ο Χαλ Ρόμπσον-Κανού που ανέλαβε να το εκτελέσει αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τους συμπαίκτες του και σκόραρε.

Ακόμη κι έτσι, όμως, χάρη στις δύο αποκρούσεις του 31χρονου απόλυτου πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, η Μπάρνσλεϋ κατάφερε να φύγει νικήτρια με 2-1 από την έδρα της αντιπάλου της!!!