Home Αθλητισμός Ατομικά 10 ώρες τένις.. και συνεχίζουν!
10 ώρες τένις.. και συνεχίζουν! Εκτύπωση E-mail
Προτάθηκε από τον/την Mixalis
Πέμπτη, 24 Ιουνίου 2010 09:58

10 ώρες τένις.. και συνεχίζουν! Συνέτριψε κάθε προηγούμενο ρεκόρ η αναμέτρηση ανάμεσα στον Τζον Αϊσνερ από την Αμερική και τον Νικολά Μαού από τη Γαλλία, για τον πρώτο γύρο του τουρνουά Γουίμπλεντον!

Το παιχνίδι άρχισε την Τετάρτη, διακόπηκε λόγω σκότους μετά την ολοκλήρωση του τέταρτου σετ, με τους δύο τενίστες ισόπαλους 2-2, και συνεχίστηκε, χωρίς να ολοκληρωθεί και πάλι, την Πέμπτη!

Οι δύο τενίστες προσπάθησαν να ολοκληρώσουν το ματς με νίκη, βέβαια ο καθένας για λογαριασμό του, αλλά τελικά ανανέωσαν εκ νέου το ραντεβού τους για αύριο. Μεσολάβησαν... 118 γκέιμ (μόνο στο πέμπτο σετ) που όλα ολοκληρώθηκαν με επικράτηση αυτού που βρισκόταν στο σερβίς!

Το σκορ στο πέμπτο σετ ήταν 59-59 και η συνολική διάρκεια του παιχνιδιού είχε φτάσει περίπου τις δέκα ώρες (!), κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην επίσημη ιστορία του τένις. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν έξι ώρες και 33 λεπτά (τι να μας πει κι αυτό;) στον αγώνα του Ρολάν Γκαρός του 2004 μεταξύ των Γάλλων Φαμπρίς Σαντορό και Αρνό Κλεμάν.

Σημειώνεται ότι στο Γουίμπλεντον, όπως και στο Ρολάν Γκαρός, το τελευταίο σετ (πέμπτο στους άνδρες, τρίτο στις γυναίκες) δεν έχει τάι-μπρέικ και για να αναδειχθεί νικητής πρέπει κάποιος από τους δύο αντιπάλους να πάρει διαφορά δύο γκέιμ.